Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ
Відділення Відділення
USD 41.40 41.90
EUR 42.95 43.95

Розумне землеробство

Спростити сівбу, контролювати всі показники, керувати комбайнами і тракторами не виходячи на поле? Це нова реальність ведення сільського господарства. В Україні поки що не так багато компаній, які розробляють такі рішення, але напрямок перспективний, і ті, хто обрав цю нішу, уже популярні серед землевласників. З-поміж них – AgroMonitor.

Ідея допомогти аграріям зявилася у засновника AgroMonitor Сергія Скока та його команди поступово, через інтернет речей. Два роки тому їм замовили розробити вологоміри, які передавали б дані онлайн. Після вивчення ринку вони зясували, що навіть за кордоном є лише таке обладнання, яке зберігає дані на флешці. «Ми виявили попит на обладнання та програмне забезпечення для моніторингу полів і не знайшли рішення, яке б об'єднало ці складові, – розповідає підприємець. – Ми виконали це замовлення і стали першими (і на сьогодні єдиними), хто виробляє в Україні подібні вологоміри».

Команда створила апаратну платформу для об'єднання вже наявних датчиків і розпочала  розробку датчиків, які були занадто дорогими. Імпортний датчик вологості коштує $110, а після розмитнення – майже $160. «Ми розуміли, що їх можна зробити дешевшими і функціональнішими, якщо додати GPS-фіксацію і онлайн-передання даних», – ділиться Сергій. Український продукт обійдеться набагато дешевше. Стартапери розповідають, що обладнання для «розумного землеробства» за кордоном коштує у 2-5 разів дорожче. При цьому українські рішення їм нічим не поступаються. З урахуванням витрат на устаткування комплексна агростанція українського виробництва коштує $1200,  а таке саме закордонне рішення – $23 тис. У цьому підприємці бачили свою перевагу. «Ми думали, що наші конкуренти – великі іноземні виробники обладнання. Виявилося, що це сумка агронома із найпростішими вимірювальними приладами», – каже Скок

Хороші датчики вологості іноземного виробництва коштують дорого, ціна може досягати 6 тис. грн. «Ми вирішили, що в українських аграріїв має бути вітчизняне конкурентне за ціною обладнання», – розповідає Сергій. І за кілька місяців з'явилися модифікації таких датчиків.

Стартапери зробили ставку на обладнання власного виробництва, замість того щоб імпортувати потрібні деталі з Китаю. Підприємці купували західні та вітчизняяні датчики, порівнювали їх і розробляли власне рішення. Завдяки такому підходу вони створили власні переносні щільноміри ґрунту (обладнання, що дозволяє визначити необхідність обробки ґрунту) з онлайн-переданням даних і GPS-фіксацією. При цьому коштують вони удвічі дешевше закордонних аналогів. «Створивши переносні вимірювачі щільності з онлайн-переданням даних, ми почали розробляти щільноміри, які б фіксувалися на техніці і виконували вимірювання без участі людини», – говорить підприємець.

Після участі разом із «Майкрософт Україна» в Open Data Incubator 1991 року розробники провели першу в Україні конференцію «Практики точного землеробства» у 2016-му. І клієнтів побільшало, зокрема, великих компаній – Monsanto, UkrLandFarming, «Агрорегіон». Для провідних гравців агросектора AgroMonitor запустив сервіс зйомки з безпілотників: на них встановлено обладнання, яке завдяки відображенню лазера дозволяє визначити дефіцит вологи та інших речовин у ґрунті. Нині AgroMonitor розробляє для фермерів низку сервісів, які дозволять ефективно управляти полями, використовуючи напрацювання агрохолдингів. У найближчому майбутньому компанія планує запустити сервіс автоматичних рекомендацій щодо оптимізації витрат для хліборобів. І поки в розпалі сільськогосподарський сезон, команда активно їздить Україною, а також веде переговори з хліборобами з Німеччини та Польщі.

АТ "Ощадбанк"