Ощад разом із іншими провідними українськими банками за координації банківських асоціацій підписав Меморандум про забезпечення прозорості ринку платіжних послуг
Новини Ощаду
10 грудня в Національному банку України відбувся пресбрифінг за участю керівників Незалежної асоціації банків України (НАБУ), Асоціації українських банків (АУБ), ПриватБанку, Ощадбанку, Райффайзен Банку та Універсал Банку, присвячений підписанню Меморандуму про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг.
Меморандум стосується взаємодії банків та надавачів платіжних послуг із клієнтами – фізичними особами, ФОП та ФОП як частини групи пов’язаних компаній, удосконалює та стандартизує підходи банків до моніторингу операцій клієнтів із застосуванням ризик-орієнтованого підходу, що допоможе виключити варіанти недобросовісної конкуренції.
Це ініціатива банківського сектору, спрямована на скорочення тіньового сектору економіки, а також на протидію терористичній і диверсійній діяльності росії, що фінансується через використання «дропів». Вона має на меті унеможливлення використання карток та платіжної інфраструктури шахраями та іншими зловмисниками.
Документ також сприятиме приведенню поточної роботи банківського ринку до єдиних стандартів та вимог законодавства Європейського Союзу.
Мемоандум розроблено НАБУ та АУБ і підтримано НБУ. Меморандум є відкритим для підписання для всіх банків України, що підтримують принципи, викладені в ньому.
Сьогодні меморандум підписали чотири великих банки-емітенти: Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк, Універсал Банк. Інші банки та надавачі платіжних послуг висловили намір доєднатись найближчим часом.
«Банківська спільнота усвідомлює: щоб тіньовий сектор економіки, а також різноманітні зловмисники не мали можливості використовувати фінансову інфраструктуру для протиправних дій, потрібні спільні дії банків. Водночас добросовісні клієнти не мають хвилюватись: підписаний меморандум жодним чином не вплине на їхню співпрацю з банками. Всі українці, які або отримують зарплату на банківські рахунки, або є волонтерами, або здійснюють операції в обсягах, що відповідають їхнім офіційним доходам, як і раніше безперешкодно зможуть здійснювати платежі та перекази», – прокоментував підписання меморандуму Сергій Наумов, голова правління Ощадбанку.
«Дякую учасникам ринку за високий рівень самоорганізації та проактивну взаємодію. Ми сподіваємось на плідну співпрацю з банківським сектором та іншими державними органами. На заміну будь-яким лімітам має прийти дієвий ризик-орієнтований підхід та фінмоніторинг, – зазначив Голова НБУ Андрій Пишний під час брифінгу, – адже ми маємо спільну мету – зменшити частку тіньової економіки країни для збільшення надходжень до державного бюджету за рахунок сплати податків. Також меморандум має на меті знизити ризики терористичної та диверсійної діяльності, які загрожують абсолютно кожному, тим самим посиливши обороноздатність та захист країни».
Ключові моменти меморандуму
Надавачі платіжних послуг, які доєднались до меморандуму, погоджуються на запровадження у своїй діяльності уніфікованих ринкових практик та підходів. Зокрема, це стосується:
- належної перевірки клієнтів на етапі встановлення ділових відносин;
- моніторингу фінансових операцій за рахунками відповідно до наявної інформації про клієнта і фактично здійснювані операції;
- встановлення автоматизованих цілодобових правил моніторингу платіжних операцій з особливою увагою на моніторинг та обмеження операцій у нічний час (з 24:00 до 06:00) для , недопущення участі клієнтів у схемах «дропів», виявлення випадків нехарактерної фінансової поведінки та протидії шахрайським схемам, викраденню коштів через засоби соціальної інженерії;
- встановлення правил здійснення фінансових операцій клієнтів (надання продуктів/послуг) відповідно до узгоджених підходів та процедур, які базуватимуться на ризик-орієнтованому підході;
- обміну між учасниками меморандуму інформацією про клієнтів та їх діяльність, яка містить ознаки підозрілості, відповідно до чинного законодавства та нормативно-правових актів НБУ.
Банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів із підтвердженими джерелами доходів. Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться у тому числі на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
- з 01.02.25 – щодо клієнтів «високого» рівня ризику – в сумі до 50 тис. грн/міс.;
- щодо клієнтів «середнього» та «низького» рівня ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
- з 01.02.25 – в сумі до 150 тис. грн/міс.;
- з 01.06.25 – в сумі до 100 тис. грн/міс.
Ліміти не включатимуть операції переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують встановлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в рамках підтвердженого доходу.
Крім того, клієнт під час обслуговування має право звернутись до надавача платіжних послуг – учасника меморандуму з запитом для підвищення встановленого ліміту з обов’язковим наданням документального підтвердження коштів.
Для більш ефективної побудови системи управління ризиками надавачі платіжних послуг наголошують на необхідності запровадження системних кроків та співпраці з Національним банком України та державними органами в частині:
- надання учасникам доступу до офіційної інформації за допомогою онлайн-сервісу державних послуг Дія про дохід клієнта, про судові справи тощо;
- створення централізованого реєстру сумнівних клієнтів, зокрема з ознакою «дроп», як додаткового джерела інформації для вивчення клієнта при встановленні/перегляді ділових відносин.
Новини Ощаду