Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ
Відділення Відділення
USD 41.40 41.90
EUR 42.95 43.95

Асоціація ЄС з Україною: чого чекати підприємцям з 1 вересня

Ірина Рубіс

У липні 2017-го Європейський Союз остаточно затвердив ратифікацію угоди про асоціацію між Україною на ЄС. На повну вона запрацює з вересня. Насправді велика частина угоди вже діє. Вона частково набула чинності три роки тому у вересні, а частина про зону вільної торгівлі застосовується з початку 2016 року. Однак це не означає, що бізнес, держава і населення вже адаптувалися до угоди і не відчують жодних змін з 1 вересня цього року.

Експорт

Україна та Євросоюз домовилися поступово протягом десяти років після набуття чинності зменшувати розмір митних платежів. Найбільший ефект від зниження буде для українських підприємців легкої, хімічної, харчової промисловості та машинобудування. Адже саме для цих галузей ставки платежів були найбільшими.

Поступове скасування експортного мита стимулюватиме експорт товарів, однак завдяки цьому можуть зрости внутрішні ціни на цю продукцію. Зокрема, це стосуватиметься металургійних підприємств, а також виробників олії та товарів зі шкіри.

Інформація про зниження мит міститься тут.

А подивитися графік зниження мит Євросоюзом можна тут (обережно, лінк на файл).

Крім того, усю необхідну інформацію щодо умов експорту в ЄС можна прочитати у посібнику «Умови експорту до ЄС».

Імпорт

Україна також поступово відкриватиме свій ринок для товарів, які виробляють в ЄС. Тому українському бізнесу варто готуватися конкурувати з європейськими виробниками, адже ціна на деякі імпортні товари знизиться, наприклад, на побутову техніку. Найбільше зменшаться ввізні мита для продукції легкої та харчової промисловості, меблів, іншої неметалевої мінеральної продукції.

Ставки ввізного мита України, які застосовуватимуться 2017 року до імпорту товарів, походженням з ЄС в рамках вільної торгівлі між Україною та ЄС, розміщені на сайті Мінекономрозвитку за посиланням.

Інформація щодо актуальних ставок ввізного мита ЄС для товарів походженням з України доступна в режимі онлайн на інтернет-ресурсі Європейської Комісії Export Helpdesk у розділі «Мій експорт» за посиланням.

Угода про асоціацію також визначає, що Україна та ЄС мають застосовувати загальні умови імпорту до низки товарів. Йдеться про імпорт живих тварин, тваринних продуктів та субпродуктів, рослин, рослинних та харчових продуктів. При цьому компанія-імпортер повинна інформувати експортера про свої санітарні та фітосанітарні вимоги до товарів. Ці домовленості мають спростити торговельні процедури, зокрема, зменшити кількість дозволів на імпорт.

Процедурні питання

Також Україна та ЄС домовилися про спільні правила проведення перевірок імпортних товарів на кордоні. Зокрема, документальні перевірки передбачаються для всіх товарів, які завозять у країну. Частота фізичних перевірок залежатиме від типу товару. Для компаній, котрі виробляють чи імпортують продукцію, яка є менш підозрілою на вміст шкідників чи фітосанітарну невідповідність, кількість реальних оглядів товарів на кордоні зменшиться.

Окрім того, Україна зобов’язалася покращити методи роботи митниці, забезпечити прозорість і ефективність митних операцій. Домовленості передбачають перехід до контролю товарів на кордоні на основі системи ризику, а також посилення функцій постмитного аудиту.

Тому підприємцям варто очікувати на спрощення, скорочення та стандартизацію даних і документів, які вимагатимуть митники. Також має бути забезпечена легка та ефективна процедура оскарження дій контролерів, скасовані вимоги щодо обов’язкового залучення митних брокерів.

АТ "Ощадбанк"