Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ
Відділення Відділення
USD 41.40 41.90
EUR 42.95 43.95

Інструкція для отримання гранту

Катерина Спориш

«Будуй своє» розпитав у Європейського банка реконструкції та розвитку (ЄБРР) про порядок отримання підтримки для малого й середнього бізнесу, а також — як гранти впливають на підприємства вже за рік після завершення проекту.

Інформаційна довідка: ЄБРР, створений у 1991 р., інвестує у проекти, що сприяють переходу до відкритої ринкової економіки, а також розвитку приватної та підприємницької діяльності. Акціонерами банку є 65 країн світу та 2 міжнародні організації. Механізм працює в 38 країнах світу — від Центральної Європи до Центральної Азії, у тому числі й в Україні, а також у Південному та Східному Середземномор’ї.

ЄБРР, починаючи з 2010 р., надає грантову підтримку малому та середньому бізнесу на консалтингові проекти. Грантами скористалися на сьогодні вже понад 800 українських компаній.

Покроково:

1. Надати документи:

— Скан-копія анкети-заявки за підписом директора компанії;

— Скан-копія виписки з Держреєстру компанії або електронний витяг з Держреєстру за останній або поточний рік;

— Скан-копії фінансових звітів (форма 1 і 2) за останні 2 роки, завірені печаткою державного органа про їхнє отримання або з прикріпленими електронними квитанціями про отримання звіту державними органами; для ФОП — річні податкові декларації;

— Кольорова скан-копія статуту компанії (або копії всіх сторінок паспорта для ФОП).

2. Заповнити форму або зателефонувати до офісу ЄБРР за номером +38 044 277 11 45/33

3. Надіслати анкету і пакет документів на knowhowukraine@ebrd.com.

4. Чекати на розгляд 2-3 тижні, адже після зазначених процедур ЄБРР перевіряє документи.

5. Коли усі критерії збігаються, призначається зустріч із проектним менеджером.

6. Фінальне затвердження і компанії повідомляють про рішення. Для проекту обирається консультант.

Дозволи й обмеження

Для отримання гранту від ЄБРР існують певні правила.

По-перше, слід займатися будь-якими видами підприємницької діяльності, окрім військово-промислового, фінансового, тютюнового, пов’язаного з міцним алкоголем і грального бізнесів.

По-друге, бути юридичною особою (ФОП, ТОВ), де більше 50% акцій належать громадянам України.

По-третє, штат — 10-250 найманих працівників.

І зрештою, бути учасником ринку понад 2 роки, демонструючи динаміку розвитку.

Як обирається консультант

Консультанти для консалтингових проектів можуть бути як запропоновані ЄБРР, так і обрані грантоотримувачем. У першому випадку вони проходять міні-тендер, у другому — процедуру попередньої кваліфікації. Опісля підтвердження досвіду, методології, позитивних відгуків та інших параметрів — залучаються у проект ЄБРР. Адже вибір фахівців — відповідальний етап, оскільки важливий не тільки досвід, а й особиста сумісність з власником/представником компанії, що супроводжуватиметься комплексною роботою.

ЄБРР координує бізнес з консультантами і супроводжує консалтинговий проект від початку до кінця. Для розуміння, консультанти — це не співробітники ЄБРР. Їхня кількість на сьогодні в базі ЄБРР — 300 українських і понад 1500 міжнародних з 65 країн світу.

Порядок покриття витрат

Бізнеси можуть розраховувати на грант для консалтингових проектів, що покриває 50% вартості без урахування ПДВ.

Ці кошти надаються завдяки ресурсам донорів: ЄС, уряду Швеції, США та спеціального фонду акціонерів ЄБРР. Наразі найбільша кількість грантів надається в рамках ініціативи Європейського Союзу EU4Business.

Кошти покривають найрізноманітніші консалтингові проекти — інформаційно-комунікаційні технології для створення веб-сайту, єдиного інформаційного простору, автоматизація виробництва, складів, логістики, перехід на ліцензійне програмне забезпечення. Обсяг компенсації у таких випадках може становити 10 000 євро і більше.

Строки грантової програми — 4-6 або 12 місяців у залежності від складності проекту.

Вже за рік по завершенні проекту ЄБРР робить оцінку його ефективності за ключовими параметрами — вплив проекту як на фінансові, так і на нефінансові аспекти.

Висновки досліджень такі: на сьогодні понад 50% підприємств отримали позитивні результати — збільшили свої обороти, поліпшили продуктивність роботи, обсяги експортних продажів зросли удвічі, а 2500 людей отримали нову роботу.

АТ "Ощадбанк"