Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ
Відділення Відділення
USD 41.40 41.90
EUR 42.95 43.95

Грантовий розвиток

Катерина Спориш

Микола Стецьків, засновник агропідприємства з вирощування органічної полуниці «ФайнаBerry», розповів «Будуй своє», як отримав грант, чому не звертався до консультантів та що це принесло бізнесу.

Щасливий випадок
У минулому я — учасник бойових дій в АТО. Повернувшись додому, зареєструвався у базі центра зайнятості. Три роки тому мені зателефонували з цієї служби та коротко розповіли про існування гранта для створення і розвитку молодих підприємств.

Ця можливість мене зацікавила, і я попросив надіслати деталі мені на пошту. З’ясувалося, що міжнародний фонд «Відродження» за участі «Клубу ділових людей» пропонує гранти для двох категорій громадян — учасників АТО і внутрішньо-переміщених осіб з Луганської та Донецької областей, що постійно проживають у Львівській, Київській і Одеській областях. Загальний бюджет конкурсу становив 1 млн грн, який розподілявся між переможцями для започаткування бізнесу або втілення рішення, інструмента.

Я вирішив взяти участь у конкурсі. Заходився вивчати документи, строки, тонкощі звітності. У останній я відмітив акцент на прозорості. До речі, про все оце — як писати і що писати, кому писати — я дізнавався самотужки. А ті, хто могли поділитися інформацією, мені відмовили. Щодо консультантів у питаннях грантів, то про їхнє існування 3 роки тому я не знав.

Отже, розібравшись у всіх нюансах, я подав документи. Їхній список варіюється у залежності від типу учасника: для тих, хто лише планує стати підприємцем — один пакет, для вже зареєстрованих — інший.

Для початківців пакет документів наступний:
— заява;
— копії сторінок паспорта;
— копія посвідчення учасника АТО;
— бізнес-ідея, у моєму випадку — теплиця.

Для інших учасників додавалися ще:
— статут — для дійсних підприємств;
— документи про реєстрацію ФОП або ТОВ.

Я був зареєстрований як ФОП і подавав повний пакет, оформив усе правильно і став учасником.

Освоєння та результати
 

Моя участь у гранті завершилась перемогою, як і для 24 інших учасників із трьох областей України. Надалі ті, хто не були підприємцями, мали зареєструвати підприємство. А вже зареєстровані учасники оминули цей етап, отримавши ту або іншу послугу.

Зазначу, фізично ніхто з переможців грошей не торкався. Для втілення моєї ідеї, тобто побудови теплиці, я шукав виконавців, а списки надсилав до «Клубу ділових людей», який був посередником між фондом і підприємцями. Клуб ретельно перевіряв підприємства на прозорість, відсутність у списках махінаторів та інше, аби уникнути можливого конфлікту інтересів.

З часом було знайдено виконавця, який втілив у життя ідею, а саме зробив теплицю. Зауважу, грант на 73 тис. грн покривав лише її виготовлення. А будувати довелося самому, на що я витратив ще 30 тис. грн.

У подальшому на мене чекало регулярне звітування та надання нових фото теплиці. Організатори конкурсу телефонували мені ще протягом 2 років та розпитували про наступне: чи займаюся я підприємницькою діяльністю і яким саме видом, як функціонує теплиця тощо.

Проте усі ці звіти та дзвінки — не головне, а лише інструмент для масштабування бізнесу. Надалі все вже залежало від мене — рішення й інші моменти.

Що стосується участі у новому конкурсі на отримання гранту — цього разу я вже звернувся до консультантів. Виявилося, вартість їхніх послуг у випадку виграшу становить 10% від суми гранта. Однак я відмовився від участі, адже це занадто складно, а запропоновані суми виграшу замалі.

АТ "Ощадбанк"