20 вересня 2018 року набрали чинності норми безпеки HACCP відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів»(відповідно до ч.2, п.1 прикінцевих і перехідних положень). Перехід на нові норми стосується перероблених продуктів тваринного походження, що постачаються у заклади громадського харчування. Тому виробники мають сертифікувати продукцію відповідно до визнаних у світі стандартів HACCP задля забезпечення безпеки кінцевим споживачам.
Чому HACCP?
Для розуміння, HACCP (або Hazard Analysis and CriticalControl Points) — це система для забезпечення контролю якості продуктів харчування на всіх етапах виробництва продукції. Вищевказана система — різностороння. І базується на таких принципах, як аналіз небезпечних чинників, розробка систем моніторингу, визначення коригувальних дій тощо. Завдяки таким принципам будь-які ризики для здоров’я людей попереджаються, знижуються або усуваються.
Саме тому система оцінки ризиків наразі визнана у багатьох країнах світу: ЄС, Канаді, США та інших.
Тепер крок за кроком система поширюється в Україні. З20 вересня 2017 р. найпершими почали сертифікуватися заклади громадського харчування, у які постачаються непероблені продукти тваринного походження — м’ясо, риба, яйця, що піддавалися чищенню або рубленню (п.46 ст.1 ЗУ «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»).
Цього року, починаючи з 20 вересня, під дію нових норм потрапили заклади, де застосовують продукти тваринного походження, що піддавалися переробці. А найпізніше HACCP торкнеться закладів так званих малих потужностей, де площа приміщення не більше 400 кв. м, працюють до 10 найманих співробітників, а продукти харчування постачаються кінцевому споживачеві, тобто представників МСБ.
Запровадження нової системи безпеки матиме наслідки як для виробників, що витратять чимало коштів на навчання персоналу та закупівлю нового обладнання, так для споживачів, для яких нова система — це зниження ризиків отруєнь, госпіталізації та інших неприємностей.
Страшна кара
Говорячи про Україну, тут системи впровадження безпеки харчових продуктів відповідно до принципів НАССР регулюються двома державними стандартами — ДСТУ 4161-2003 «Система управління безпечністю харчових продуктів. Вимоги» та ДСТУ ISO 22000:2007 «Системи управління безпечністю харчових продуктів. Вимоги до будь-яких організацій харчового ланцюга». Останній створений, щоб гармонізувати рівні вимог до безпеки харчових продуктів.
Перевірятиме відповідність продуктів харчування тваринного походження системі HACCP Держспоживслужба, що направить на підприємства аудиторів. Останні під час інспектування на руках матимуть так званий чек-лист для перевірки відповідності документів, перевірки персоналу, доказової бази.
Про проведення аудиту власники закладів попереджатимуться завчасно — за 10 днів, тому доперевірки можна підготуватися.
Вже відомо, що штрафи за недотримання систем безпеки будуть величезними:
• для юридичних осіб — 30-70 мінімальних заробітних плат (3723 грн — мінімальна заробітна плата у 2018 році. — ред.), або 111 690-260 610 грн;
• для фізичних осіб підприємців — 3-15 мінімальних заробітних плат, тобто 11 169-55 845 грн, та зупинення потужностей.
Такі істотні суми штрафів покликані змусити виробників відповідально ставитися до нових норм та робити безпечними харчові продукти.
— Перехід на HACCP — це, по-перше, безпека для ринку харчових продуктів. По-друге — відповідальність за те, чим годують людей. На мою думку, HACCP робить безпечнішим для клієнта бізнес харчових продуктів. По суті, це стандарти, що мають виконувати всі.
Проте, на нашу думку, спочатку деякий час стандартиповинні бути як обов’язковими, так і рекомендованими. Наприклад, коли заборонено виносити сміття дорогою, якою виносять готові страви, або не дозволяється чистити картоплю у тому чи іншому приміщенні — це виконати інколи за один місяць неможливо, перепланування приміщень потребує часу.
Якщо говорити про нашу компанію, впроваджуючи стандарти, останній рік ми орієнтувались, аби вони вписувались у те, що буде обов’язковою умовою по HACCP. Тож до цієї дати підійшли вже підкованими на більш ніж 50%. Другу частину впроваджуватимемо поступово.
Отже, наша порада: робіть впровадження покроково, і за рік все встигнете виконати з чималими, проте розтягнутими у часі, витратами.
АТ "Ощадбанк"