Підбірка контенту
Минулий місяць весни був багатий на новини з дерегуляції економіки. В Україні з’явилося Бюро економічної безпеки, що має контролювати перевірки бізнесу й зупинити тиск на нього з боку силових структур. Держава починає передавати землю місцевим громадам, а основні дані компаній стають відкритими для громадськості.
З іншого боку, в умовах зростання цін на бензин і дизель уряд обмежив націнку на продаж нафтопродуктів, що спричинило негативну реакцію учасників ринку.
1. Відтепер фінансова звітність компанії має бути відкритою
Кабмін ухвалив постанову № 835, яка зобов’язує компанії надавати громадськості доступ до своїх основних показників. Відкритими стали: фінансова звітність товариства, відомості земельного кадастру, база даних зі страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів і VIN-номери автомобілів.
Така інформація буде наведена на Opendatabot, Vkursi, YouControl та інших ресурсах. Завдяки цьому підприємець матиме змогу перевірити свого контрагента.
Згідно з постановою створять і Центр компетенцій у сфері відкритих даних – портал «Дія. Відкриті дані».
2. Кабмін запровадив державне регулювання цін на пальне
Кабінет Міністрів 14 травня увів державне регулювання цін на пальне. Відповідно до нових змін, затверджених постановою № 1236, на період дії карантину встановлені граничні торгові надбавки до середньої ціни нафтопродуктів, зокрема, для дизелю надбавка не може перевищувати 7 грн за літр, для бензину – 5 грн.
Середня вартість пального розраховується на основі даних Platts CIF NWE за попередній календарний місяць/декаду. На їхній базі Нафтогаз України робить розрахунки, а Мінекономіки виставляє середні місячні ціни.
Так, у травні середня ціна дизпалива з урахуванням граничної націнки мала становити 27,89 грн/л, а бензину – 30,22 грн/л.
Проти цього виступили галузеві організації, а також Європейська бізнес-асоціація. Вони переконані, що уряд не врахував витрати компаній на зберігання й транспортування нафтопродуктів. Також роздрібні мережі дорікають, що Мінекономіки так і не виконало обіцянку зупинити діяльність нелегальних АЗС і НПЗ, які не сплачують жодних податків за продаж і виробництво пального. Тож усі податкові витрати лягають на плечі законослухняних роздрібних мереж.
На ринку почала ширитися інформація про ймовірну нестачу преміальних видів бензину й дизелю, однак дефіциту в травні так і не відбулося.
3. В Україні з'явиться Бюро економічної безпеки
Кабінет Міністрів 12 травня ухвалив постанову про створення Бюро економічної безпеки, яке буде займатися всіма злочинами в галузі економіки.
За словами голови уряду Дениса Шмигаля, створення Бюро є одним із фінальних кроків на шляху до ліквідації податкової міліції та завершення часів силового тиску на бізнес.
Бюро підпорядковуватиметься Кабміну й почне свою діяльність не пізніше 25 вересня 2021 року, замінивши собою податкову міліцію. Незабаром створять конкурсну комісію, що розпочне відбір кандидатів на посаду керівника БЕБ.
Штат Бюро не перевищуватиме 4 тисяч осіб. Посадовий оклад для співробітників зі спеціальним званням встановлений на рівні 20 прожиткових мінімумів (43 780 грн).
В уряді впевнені, що робота БЕБ покінчить із корупцією під час перевірки бізнесу. Однак низка експертів піддала критиці мілітаризовану концепцію створення Бюро (військові атрибути на кшталт спеціальних військових звань й одежі) та його розмиті функції в законі, що залишає можливості для корупції.
4. Застосунок «Дія» презентував 10 революційних онлайн-послуг
Міністерство цифрової трансформації 17 травня представило масштабне оновлення «Дії», в межах якого користувачам мобільного застосунку стали доступні 10 нових послуг. Серед них:
- зміна місця реєстрації онлайн;
- автоматична реєстрація ФОП;
- спрощена система сплати податків і подання декларацій у «Дії»;
- електронний підпис у смартфоні;
- заміна водійського посвідчення;
- реєстрація виробничого обладнання.
5. Зеленський підписав закон про передачу місцевим громадам державних земель
Президент Володимир Зеленський підписав закон про вдосконалення системи управління та дерегуляцію у сфері земельних відносин, який Верховна Рада ухвалила 28 квітня.
Закон, зокрема, передає місцевим селищним громадам державні землі за межами населених пунктів. Не будуть передаватися лише ті ділянки, які потрібні державі для виконання її функцій.
Місцеві ради отримали змогу змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності. А також робити детальні плани території за межами своїх населених пунктів.
6. Україна переходить на європейське маркування м’яса, меду й оливкової олії
Мін’юст 1 квітня зареєстрував наказ Мінекономіки, згідно з яким встановлюються спеціальні вимоги до маркування низки харчових продуктів відповідно до правил Євросоюзу. Про це Міністерство економіки повідомило на своїй сторінці у Facebook.
Новий порядок стосується м’яса, меду й оливкової олії, вироблені в Україні або ввезені на її територію. Згідно з ним у маркуванні підприємці мають вказати країну або місце походження цих продуктів.
Наказ набуває чинності за 3 роки після його опублікування. До того часу продукти, що не відповідають зазначеним вимогам, можуть продаватися до кінцевої дати споживання або закінчення строку придатності.
Дія нового порядку не стосується харчів, що були вироблені для особистого споживання.
Підбірка контенту
АТ "Ощадбанк"