Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ
Відділення Відділення
USD 41.40 41.90
EUR 42.95 43.95

Як отримати грант на садівництво від держави: історія господарства з вирощування лохини

Наталія Найдюк

Вчений та фінансист Анатолій Соболєв влітку 2022 року отримав від держави грант – 800 тис. грн на садівництво. За ці кошти підприємець розширив господарство з вирощування лохини ТОВ «Мі-Агро» на Київщині. Фермер розповідає про свій досвід господарювання та співпрацю з державною програмою «єРобота».

Ще одна справа для душі

Анатолій Соболєв заснував ТОВ «Мі-Агро» у 2020 році. Він уже був на пенсії і мріяв знайти ще одну справу для душі. А їх за професійне життя чоловіка було кілька. Тринадцять років працював у науково-дослідному інституті мікроприладів виробничого об’єднання «Мікропроцесор». Там розробляв інтелектуальні індикаторні модулі та переносні накопичувачі інформації. Згодом працював у банку, а за кілька років очолив страхову компанію. 

У 2020-му пан Анатолій за порадою сина вирішив висадити сад лохини. Планував вирощувати ягоди за найновітнішими технологіями галузі – з використанням крапельного зрошення та автоматизованої системи управління внесення добрив і засобів захисту рослин. А для комплексного контролю за кущами, у тому числі дистанційного, передбачалося впровадити вітчизняне програмне забезпечення.

«У США, Нідерландах, Ізраїлі такі системи не новина. У нас аграрії тільки опановують їх. Я розумів, що підвищити якість та урожайність ягоди можна шляхом сучасних технологій, тому з радістю взявся до роботи», – пояснює підприємець.

Спочатку бізнес створювали коштом родини. Прагнули посадити лохину, яка б конкурувала якістю та смаком, а не площами насаджень. Розробили бізнес-план, в якому поставили стратегічну мету поетапного створення саду: вибір та придбання в довгострокову оренду земельної ділянки невеликої площі, підведення комунікацій, підбір посадкового матеріалу, закупівля органічних матеріалів (торф, тирса), створення грядок, монтування системи зрошення та висадження рослин. Після отримання першого досвіду й попередніх результатів урожайності запланували висад рослин на більшій площі. Щоб зробити це, потрібно було вкладати по 25 тис. доларів на гектар. Зрештою знайшлися інвестори. 

«У 2020-му я висадив 10 тис. саджанців лохини на 4 га землі у Бучанському районі. За два місяці до війни вирішив розширити ділянку ще на 2,5 га, підготував потрібні матеріали», – каже фермер. 

Увечері 23 лютого він домовився зі своїм працівником поїхати в Бучу на склад, щоб забрати добрива. Але о 5.30 зателефонував син Ігор і сказав, що почалася війна.

Війна завдала «Мі-Агро» 300 тис. грн збитків

Син із вагітною невісткою та дитиною поїхали на захід України у перший день повномасштабної війни. Анатолій з дружиною кілька днів ще були в Києві, а потім виїхали до друзів у Вінницю. 

На своє господарство підприємець потрапив лише у квітні, коли ЗСУ звільнили тимчасово окуповану територію Київщини та північ України. На щастя, технічні будівлі не постраждали. А ось заготовлені матеріали – торф, тирса й тріска – згоріли вщент. За підрахунками, збитки Анатолія через агресію росіян становили майже 300 тис. грн.

«Я не хотів покидати своєї справи, але для запланованого розширення насаджень мені потрібні були кошти. З одного боку, щоб відновити втрачені матеріали. З іншого – на бензин та дизпаливо для роботи техніки. А пальне дуже подорожчало навесні та влітку. Тож я почав активно шукати, де взяти гроші, щоб висадити лохину», – згадує фермер. 

Про державну програму «єРобота» підприємець дізнався з новин і вирішив спробувати отримати грант. 

Як отримати грант від держави на садівництво

На те, щоб відновити господарство, Анатолій Соболєв отримав грант на 800 тис. грн. Він здійснив такі кроки:

  • подав заяву через портал «Дія»;

  • додав до неї робочий проєкт висадки насаджень. Його розробила компанія з проєктування систем зрошення;

  • отримав позитивну відповідь про надання гранту;

  • підписав у відділенні Ощадбанку договори про співпрацю;

  • відкрив в Ощадбанку потрібні рахунки;

  • переказав свою частку коштів співфінансування на спеціальний рахунок; 

  • підготував платіжні доручення про переказ коштів на витрати, пов’язані з реалізацією проєкту.

«Мене вразило, як швидко та без особливої бюрократії можна отримати грант на власну справу. Портал «Дія» зареєстрував мою заяву 25 липня 2022 року. А рішення про надання гранту вже прийшло 5 серпня. Щоправда, кошти на спецрахунок від держави надійшли за місяць після нашого внеску, тому довелося платити за торф і тирсу вже у вересні. На щастя, ми встигли посадити лохину до першого промерзання ґрунту», – пояснює садівник. 

Він наголошує, що аграрії та фінансисти мають працювати злагоджено. Останні, зокрема, повинні враховувати сезонність і розуміти терміновість виконання сільськогосподарських робіт у певний проміжок часу. 

Анатолій Соболєв не збирається зупинятися на 6,5 га. У 2023 році він планує засадити ще одну ділянку саджанцями з Нідерландів. Й очікує цього сезону отримати перший урожай лохини, яку посадив у 2020-му.

Усім підприємцям аграрій бажає бути націленими на виконання поставлених завдань попри ковід, війну та будь-які складнощі в житті. А щоб дізнатися більше про види грантів за державною програмою «єРобота», переходьте за посиланням.

АТ "Ощадбанк"