Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ
Відділення Відділення
USD 41.40 41.90
EUR 42.95 43.95

За крок до втрати клієнта!

Катерина Спориш

Давід Браун, засновник компанії TemplateMonster, викладач реаліті-школи «Будуй своє», розказав про бізнеси із високим CLV і навіщо зважати на вартість залучення клієнтів і прибуток. А ще — чому йдуть клієнти та чи важливіші знання за турботу (дивися курс Давіда Брауна «Підприємець та продажі»).

Що таке CLV і як зробити неправильний вибір?

Для початку — про CLV, або customer lifetime value (термін з маркетингу: пожиттєва цінність клієнта, а саме передбачення чистого прибутку через усі подальші взаємовідносини з ним — ред.).

Отже, одного разу скориставшись послугою, клієнт повертається знову й знову, це і є CLV. Відповідно, чим довший термін користування послугою, тим вищий customer lifetime value. Останній прослідковується у таких бізнесах, як ресторанний, куди задоволені клієнти щоразу повертаються. У інтернет-провайдерів, послугами яких люди користуються протягом тривалого періоду. А ще — у стоматологів, яких відвідують нерідко пожиттєво. І кожен із бізнесів тяжіє до того, аби CLV був якомога більшим.

Втім, важливо зрозуміти, що у продажах передує фаза приваблення — Asquisiton Phase, і компанія витрачає ресурси для залучення. На цьому етапі CLV — негативний, тобто витрати є, а прибутків немає. Наступна фаза — Retention Phase, коли клієнт користується послугами, стає постійним. У такому випадку CLV позитивний, а компанія на ньому добряче заробляє. Ну, і третя фаза — Phased Loss, коли клієнти «зливаються» через набридання, факапи або внаслідок природного відтоку.

Потенційні інвестори розглядають бізнеси за трьома показниками:
— вартість залучення клієнта;
— скільки клієнти приносять протягом всього життя;
— щомісячний та щорічний відтік.

На практиці можуть бути чудовими перші два параметри, але от третій — негативний, бо високий відтік. У такому випадку «вбиватиметься» CLV. Зрозуміло, що це не варіант, тому що основна мета — аби клієнт довго приносив прибуток, що означає високий CLV.

Підсумовуючи вищезазначене: завжди звертайте увагу на такі параметри, як вартість залучення, його масштабність і на прибуток від клієнтів протягом всього життя.

Знаючи це, легко зрозуміти доцільність інвестицій у ту чи іншу бізнес-модель. Адже існують такі бізнеси, де залучення клієнтів коштує величезних грошей, а CLV маленький. Стає зрозумілим, що справа — «мінусова» на вході, незважаючи на енергійність або інші параметри.

Однак існують й інші індикатори бізнесів, так званий «золотий перетин». Це означає, що customer lifetime value має бути в 3 або 5 разів більше залучення інвестицій, як-от 3:1 або 5:1. Інші варіанти із меншим співвідношенням недоцільні.

Як запороти купівлю товару?

Недарма кажуть, що рівень серйозності ваших намірів, завзятість зусиль напряму корелює із конкуренцією у вашій галузі. Саме тому при продажах товарів я наголошую на наступних кроках.

Перший — Awarness (усвідомлення). Якщо ви — виробник трикутних телевізорів, розкажіть про це цільовій аудиторії: що за компанія, які товари виробляє. До речі, для втілення цього шукайте найдешевші та найдоцільніші способи.

Друга — Consideration (розгляд), або пояснення, у чому — унікальність виробництва трикутного телевізора, що саме його вирізняє серед конкурентів. Щодо останніх — коло таких набагато ширше, аніж здається. Оскільки сюди входять і проектори, і інші пристрої, що задовольняють потреби покупців.

Третя — Purchase (купівля). Це саме той етап, на якому складно, але можна наробити купу помилок. Наприклад, коли товар вже обрано, потенційний покупець прямує до каси і збирається заплатити карткою, а не готівкою. А у продавця «не працює» термінал, бо той бажає зекономити 2%, і — втрачає клієнта.

Так що зважайте на це. Рухайтеся у такому напрямку, аби скоротити велике коло з трьома вищезазначеними процесами до двох останніх — Consideration та Purchase.

H.A.C.K для бізнесу

Багато років тому я мріяв, щоб про мене написали ЗМІ у США. Для втілення бажання заходився вивчати, на чому спеціалізуються видання та яку цікаву тему їм запропонувати. Тоді я вигадав цікаву концепцію — H.A.C.K, що мала б хакнути мислення покупців.

Моя концепція складається з чотирьох підпунктів.

Перший — H.onesty (чесність). Говоріть правду, адже брехня відчувається.

A.ttention — уважність. Наприклад, лікар-стоматолог запитує пацієнта, як справи у дочки. А у пацієнта — син. Така неуважність коштуватиме дорого. Для уникнення подібних факапів у нагоді стануть CRM-системи, що збережуть всю інформацію про клієнта. І останньому буде приємно, що ви пам’ятаєте його важливі дати тощо.

Третій — C.are (турбота). Уявімо, я прямую до стоматолога, а на вулиці дощить. Це означає, що моє взуття забрудниться і, можливо, змокне. Заходячи до кабінету лікаря, я змінюю взуття на одноразові капці. По завершенні прийому у лікаря бачу своє взуття чистим та сухим. Саме це і є турбота, що запам’ятовується на все життя.

Четвертий — K.nowlege (знання) — яким би щирим, уважним та турботливим ви б не були, залишайтеся професіоналом своєї справи, тому що саме знання — ключовий параметр!

АТ "Ощадбанк"