Порада від спеціаліста
В Україні третій місяць поспіль продовжується карантин. Наявна ситуація і криза у бізнес-середовищі стали викликом для керівників та власників компаній. Багато підприємств повністю або частково втратили грошовий потік, тому були вимушені скорочувати штат працівників. Олена Журочкіна, керівний партнер рекрутерської компанії Opeople recruitment, розповіла «Будуй своє» про алгоритм дій керівників у випадку скорочень штату.
Як повідомити про погані новини
Для ефективних рішень складних питань потрібно підготуватися. Продумані та сплановані заходи допоможуть діяти відповідно до чинного законодавства, етичних норм тощо. Тому керівникам або власникам підприємств потрібно зробити наступне:
Перечитати Кодекс законів про працю України (КЗпПУ), статті 36,38,40, в яких йдеться про припинення трудових договорів з працівниками. Це допоможе діяти в рамках дійсного законодавства України.
Проаналізувати приклади інших компаній, обравши найкращий варіант. Чудовий приклад «Нової пошти» — компанія в соціальних мережах ділиться своїми новинами, в тому числі що стосується питання працівників. Такі приклади допоможуть накласти досвід інших компаній на той чи інший вид підприємницької діяльності.
Перечитати норми етикету. Це допоможе діяти послідовно та вчасно повідомляти про новини. На мою думку, найкраще поговорити з 11 до 15 години, тому що люди звикли отримувати новини у цей час. Також потрібно говорити чесно та відкрито про стан справ, а не намагатися завуалювати погані обставини. Люди цінують чесність у будь-які часи.
Ознайомитися з наявними додатками для спілкування команд. Тобто месенджерами, додатками для відеоконференцій. Найкраще знайти варіант, який працюватиме стабільно, зв’язок не перериватиметься за умови повільної швидкості інтернету. Тому що збій зв’язку під час важливої та непростої розмови лише додасть додаткової напруги, а за час його відновлення співробітник може собі ще щось надумати зовсім негативне.
Загалом ці дії допоможуть впровадити зміни згідно з законодавством, бути етичними та чесними до працівників.
Можливі варіанти для команди
У керівника проекту або власника бізнесу є декілька способів для збереження працівників:
一 Перевести на меншу кількість робочих годин або днів. Можливі варіанти: 0,25, 0,5 або 0,75 від ставки. Тоді компанія збереже посаду працівника, а останній 一 робоче місце, трудовий стаж, фінансові надходження.
一 Запропонувати попрацювати за договором ЦПХ. Згідно з цим варіантом працівник припиняє працювати у штаті компанії, натомість стає підрядником. Мається на увазі, що виконуються певні обсяги роботи в зазначені строки. Підрядник отримує виплату, втім стаж та посада не зберігаються.
一 Запропонувати відпустку за власний рахунок. Таким чином роботодавець залишає у штаті працівника. Останній не отримує заробітної плати, втім і не втрачає ані посади, ані досвіду.
Як поговорити з командою
Ідеальної формули повідомлення про погані новини не існує. Втім, існують певні правила поведінки з працівниками, які допоможуть підібрати влучні слова, пояснити ситуацію, підтримати та завершити співробітництво на позитивній ноті:
Потрібно запланувати час на розмову зі співробітником 一 10-25 хвилин.
Запросити працівника на індивідуальну розмову у першій половині дня. Це пов’язано з психологією людей: чим раніше повідомити погані новини, тим швидше настане усвідомлення ситуації та наслідків. Якщо повідомити ввечері, тоді весь негатив отримають члени родини або всі ті, з кими зустрінеться співробітник після роботи.
Розробити шаблон розмови:
- звернутися нейтрально до працівника відповідно до правил спілкування у компанії.
Якщо по імені та батькові, тоді можна сказати наступне: «Олександре Петровичу, я вимушена/ий повідомити Вам про скорочення штату компанії з наступних причин: коронавірус і таке інше».
Якщо звертання до працівника по імені та на «ти», тоді: «Олександре, вимушена/ий повідомити тобі про скорочення штату компанії з наступних причин: коронавірус і таке інше».
- підтримати працівника словами: «Олександре Петровичу, мені хочеться підтримати Вас у непростій ситуації на ринку праці». Якщо спілкування на «ти», тоді використати відповідну форму.
- дати висловити працівникові незадоволення, розгубленість та інші емоції. Це потрібно для збереження відносин та можливої подальшої співпраці.
- подякувати за співпрацю: «Хочу подякувати Вам за роботу і мені дуже шкода, що компанія змушена скорочувати співробітників». Якщо спілкування на «ти», тоді використати відповідну форму.
- повідомити про відновлення співпраці у майбутньому, якщо такий варіант дійсно є. «Хочу повідомити, що компанія продовжить співпрацю з вами як тільки це стане можливим». Якщо таких планів немає, тоді порекомендувати працівника на інше підприємство.
Підсумовуючи все вищесказане, керівникові або власникові бізнесу потрібно ретельно підготуватися до розмови, що зі сторони законодавства, що зі сторони етики, що зі сторони реальних можливостей бізнесу. Таким чином працівники отримають актуальну інформацію про стан справ у компанії, підтримку та розуміння подальших кроків та альтернатив.
Порада від спеціаліста
АТ "Ощадбанк"