Про успіх
Надто часто цілком здорові люди вишукують різні причини, що заважають їм розпочати або розвивати власний бізнес: нестача грошей, немає таланту, недостатньо досвіду. Водночас для людей з обмеженими можливостями єдина очевидна перешкода на шляху до успіху — саме обмежені можливості. Але для деяких з них навіть така завада стає ключем до успішного бізнесу.
Ральф Браун, засновник BraunAbility
Діагноз «м'язова дистрофія» засновнику та генеральному директору американської BraunAbility лікарі поставили, коли йому було лишень 6 років. На інвалідному візку Ральф Браун — з 14 років. Вже за рік разом з батьком хлопець сконструював власний моторизований візок, а через 5 років самостійно зібрав зі старих запчастин повноцінний скутер, назвавши його Tri-Wheeler. На цьому скутері пізніше Ральф добирався до заводу, де працював менеджером з контролю якості. У 1970 р. Браун придбав мінівен Dodge і власноруч переробив його під власні потреби. Він встановив спеціальну конструкцію, яка підіймала інвалідний візок до багажнику автомобіля. Згодом про його винахід написали журналісти, і люди зі всієї країни почали звертатися до Брауна за такими ж конструкціями.
Через 2 роки Ральф відкрив власну компанію з 5 співробітниками і почав виробляти подібні підйомники для декількох моделей авто. А за наступні 30 років він відкрив ще 5 філій і 1 завод у різних штатах Америки та в Європі. Зараз компанія генерує $200 млн з продажів своїх рішень для людей з обмеженими можливостями.
Одночасно Braun Corporation займалася благодійністю та навіть мала власну гоночну команду в NASCAR, яка неодноразово вигравала змагання. Після смерті Ральфа Брауна у 2013 р. управління командою та компанією очолив його син, Тодд Браун.
Інгвар Кампрад, засновник IKEA
Підприємець Інгвар Кампрад створив IKEA, найбільшу в світі компанію з продажу товарів для дому, ще у 1943 р. Тоді Інгвару було всього 17 років, а гроші на власний бізнес він отримав у подарунок від батька. З дитинства Кампрад страждав на дислексію. Йому складно було запам'ятовувати інформацію (особливо числові комбінації), тому в IKEA кожен товар отримував власну назву замість простого порядкового номеру.
Ідея для бізнесу з продажу меблів у коробках виникла у засновника досить банально: він побачив, як покупець меблевого магазину розбирає стіл, аби помістити його до багажнику авто. Перший магазин IKEA у Швеції з'явився лише через 15 років після заснування компанії, а вже за 5 років бізнес почав виходити на ринки інших країн. До речі, компанія не займається виробництвом меблів напряму — IKEA тільки розробляє дизайн та реалізує продукцію, яку виробляють підрядники. Загалом таких зараз більше 1,3 тис. у 50 країнах світу.
За своє життя чоловік заробив статок у понад $58 млрд, який передав у спадок трьом синам. Він був досить практичною та бережливою людиною: літав економ-класом, у його будинку стояли старі меблі виключно з IKEA. В одному з інтерв'ю Кампрад зізнався, що автомобілю, яким він користується, вже більше 15 років.
Зараз оборотні кошти IKEA сягають $60 млрд. Компанія належить нідерландському фонду Stichting INGKA Foundation. Всього в IKEA працює понад 150 тис. людей у всьому світі.
Пол Орфала, засновник Kinko’s (зараз FedEx Office)
Назва компанії з’явилася у засновника дуже просто — з дитинства Пола називали «Kinko» (kinked з англ. – кучерявий). Тому у 1970 р. Орфала у віці 23 років відкрив свій власний бізнес, невеликий копіювальний центр. Пол страждав на синдром порушення активності та уваги, погано вчився і часто змінював школи — його просто відраховували через поведінку та низькі оцінки. Орфала відкрив перший копіювальний центр біля власного університету, маючи борг у $5,000 за навчання і витрачаючи по $100 за оренду приміщення щомісяця.
Через 10 років таких копіювальних центрів по всім США було вже 80, всі вони були розташовані поряд з навчальними закладами, продавали канцелярські товари і мали неабиякий попит на свої послуги серед студентів. Замість того, щоб розвивати бізнес по системі франчайзингу, Орфала вирішив формувати партнерську систему — кожна точка мала свого співвласника. Згодом, коли офіси перейшли на 24-годинний графік роботи, їх кількість збільшилась до 1,200 в 10 країнах світу, надаючи більше 23,000 робочих місць. До речі, журнал Fortune на початку 2000-х називав Kinko’s найкращою компанією для роботи три роки поспіль.
У 2004 році компанію Орфали купила служба доставки FedEx (це коштувало їй $2.4 млрд), офіси Kinko’s перейменували у FedEx Kinko’s, а згодом і просто в FedEx Office. Сам Орфала відійшов від справ, заснувавши власний фонд для допомоги людям з обмеженими можливостями. Зараз у штаті Каліфорнія є навіть бізнес-коледж імені Пола Орфали (раніше Коледж бізнесу при Каліфорнійському політехнічному університеті), якому він ще на початку 2000-х подарував $15 млн на розвиток.
Про успіх
АТ "Ощадбанк"