Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ
Відділення Відділення
USD 41.40 41.90
EUR 42.95 43.95

Фінансування для руху вперед

Катерина Спориш

Тематичний тиждень

Олена та Євген Хоменки, підприємці з м. Балаклея Харківської області, розповіли «Будуй своє» про особливості та переваги диверсифікації ризиків у одному бізнесі за рахунок іншого, а ще — про пошуки фінансування і власний досвід кредитування.

Інформаційна довідка. Подружжя Хоменків з 2006 р. заснували низку підприємств. Наразі сімейна пара розвиває кілька бізнесів — магазини з продажу мопедів, скутерів, іншої техніки та запчастин до неї. Володіє й крамницею дитячих товарів, а також — СТО з ремонту техніки та автомобілів.

— Євгене, як ти став підприємцем?

— На початку 2000-х я надавав послуги з ремонту техніки — бензопил, скутерів та іншого приладдя. Пізніше зрозумів, що мати під рукою увесь необхідний набір запчастин — зручно, а ці товари можуть знадобитися й іншим людям (посміхається). Так все й закрутилося — у 2006 р. відкрилися сервіс і крамниця товарів та запчастин.

— Євгене, скільки знадобилося тоді коштів для запуску?

— Загалом — $10 тис. З них власних коштів — $5 тис., і рівно стільки ж позичили друзі, знайомі, родичі. Левова частина цих грошей пішла на закупівлю запчастин та техніки. Окрім цього були витрати на оренду та ремонт приміщення.

— Олено, але ж у вас є ще й крамниця товарів для дітей. Як вона з’явилася?

— Бізнес на продажі товарів для дітей — моя ідея. Цей напрям започаткували близько 3 років тому — у 2015-му. Наразі саме він вирівнює сезонність в інших. Тобто, високий сезон продажу запасних частин та техніки, а також сервісних послуг триває з березня по жовтень, а з жовтня до кінця січня великим попитом користуються товари для дітей. Таким чином, завдяки продажу дитячих товарів, нам кілька років поспіль вдається вирівнювати сезонність.

— Олено, а як так сталося, що ви вирішили взяти кредит в Ощадбанку?

— Можна сказати, випадково. Наші магазини з продажу техніки та запчастин і товарів для дітей розташовані в одному приміщенні. Втім, продавцям з однієї торгової точки було незручно ходити за терміналом до іншої, та й багато часу витрачалося даремно — і продавців, і покупців.

Аби вирішити цю проблему, ми звернулися до місцевого відділення Ощадбанку, і відкривши там рахунок, встановили додатковий термінал. Співробітники банку докладно розповіли нам і про програми кредитування бізнесу. Отримавши інформацію, я замислилася: раніше нашу справу ми розвивали власними силами, кредитів не брали. А якщо взяти кредит, що бізнес отримає від цього?

Тим паче, ми мали плани на 2018 р. — збиралися продавати скутери та мопеди, на придбання яких потрібні були гроші тут і зараз. Закупівлю власними коштами ми могли собі дозволити лише у 2019 р., втративши дорогоцінний час.

І от, зваживши всі «за і проти», ми з чоловіком прийняли рішення подавати документи на кредитування від Ощадбанку на суму 150 тис. грн.

— Олено, як щодо переліку документів для кредиту?

— У банк ми мали надати: свідоцтво про державну реєстрацію підприємства, звіти про обіг коштів, інші звітності. Разом з цим — оцінити майно, товар тощо. Надавши всі потрібні документи, ми очікували на рішення 1 місяць, і зрештою отримали позитивну відповідь від банку — кредит на 150 тис. грн.

— Євгене, розкажіть, які можливості кредит надав бізнесу?

— Передусім ми вперше спробувати кредит як можливість для бізнесу, оскільки раніше спиралися лишень на свої сили і власні кошти. По-друге, отримали нагоду не відкладати заплановане на цілий рік, як-от придбання техніки — скутерів, мопедів тощо. А разом з цим ми отримали і нових клієнтів, і нові можливості для бізнесу, і новий — позитивний! — досвід.

Завдяки кредитуванню ми придбали техніку і реалізували її. І тепер плануємо розвивати бізнес за рахунок не лише власних, а й кредитних коштів.

— Олено, підсумовуючи досвід підприємства, чого навчив бізнес за ці роки?

— Наш чи будь-який інший бізнес — нестабільна штука, що йде вгору або вниз. Тому його потрібно постійно розвивати, і рухатися далі — розширювати напрям за напрямом, посилювати позиції, або полишати його. У нашому випадку ми обираємо рух вперед і вгору, надаючи людям товари та послуги, насправді їм потрібні.

— Що плануєте найближчим часом?

— Розвиватися (посміхаються). Наразі замислюємося про рух з офлайну до онлайну, створивши сайт. Багато ще чого хочемо зробити, але це нехай поки що залишиться таємницею.

Щодо фінансування, будемо шукати як самотужки, так і отримуючи кредитні кошти. Маючи позитивний досвід отримання кредиту, сподіваємося, що всі наші плани втілимо у життя!

Тематичний тиждень

АТ "Ощадбанк"