Мій банк
МОЯ СВОБОДА
МОЯ СПРАВА
МОЄ МАЙБУТНЄ
МОЯ СИЛА
МОЄ ЗАВТРА
МІЙ СПОКІЙ
МОЇ ЛЮДИ
Відділення Відділення
USD 41.40 41.90
EUR 42.95 43.95

Як нівелювати ризики у ландшафтному дизайні

Катерина Спориш

Тематичний тиждень

Олена Жукова, ландшафтний архитектор, засновниця ELENA ZHUKOVA_landscape studio, розповіла «Будуй своє» про сезонність і ризики у бізнесі та чим корисні воркшопи.

— Олено, яка сезонність у вашому бізнесі?

— Початок сезону припадає на березень-квітень, влітку — відносне затишшя. Потім стається сплеск — початок осені. Щодо процесів, то найперше — це проектування, опісля — втілення. Слід зазначити, такий процес, як проектування, триває протягом певного часу — року, наприклад.

— Що замовляють клієнти?

— Бувають клієнти, які бажають все «під ключ» — від проекту до реалізації та подальшого обслуговування. На жаль, таких клієнтів мало, адже наразі багато аспектів залежать від фінансів. Через це немало проектів зупиняються.

Важливо підкреслити, що у ландшафтному дизайні існує такий момент, як притирка — коли сторони придивляються одна до одної, оцінюють, наскільки комфортно працювати. На практиці це відбувається на етапі проектування. Як наслідок співпрацю або продовжують, або припиняють. Однак, згідно з моїм досвідом, 8 із 10 клієнтів залишаються, адже ландшафтний дизайн — це довготривалий процес.

Окрім притирки, часто-густо виникає ситуація, коли дизайнер і проект подобаються, проте сторони про щось не домовляються, як от щодо тої ж вартості. Надалі замовники реалізують проект самостійно або залучають іншого дизайнера.

— Скільки зазвичай триває співробітництво з клієнтами?

— Що робити у міжсезоння?

— Проектування продовжується, наявна купа роботи, тому завжди є чим зайнятися. Трапляються пробіли, потрібно підібрати інфо тощо. Та й взагалі — відпочинок не завадить (сміється).

— Як можна охарактеризувати клієнтів, що звертаються за ландшафтним дизайном?

— Цікавий момент — немає якоїсь загальної характеристики клієнтів щодо роду їхньої діяльності чи віку, наприклад.

— А як клієнтам розказати про послугу?

— Нас першочергово цікавить співпраця з архітекторами, адже коли такий замовник звертається до архітектора, він готовий і до подальшої співпраці з спеціалістом у сфері ландшафту. Окрім цього, у моїй справі доречно просування в інтернет та соціальні мережі. Та й, зрозуміло, рекомендації — найкраща реклама.

— Розкажи, як домовлятися із замовником?

— Дуже прикро, що існує така тенденція, як демпінг. Наведу приклад: ландшафтні дизайнери сам розробляють проект безкоштовно. На мою думку, оплачуватися мають усі процеси. Розробка проекту — це теж час, за нього належить сплатити, тому ми на сьогодні не розробляємо проектами, за які немає оплати.

Як вихід, можна запропонувати клієнтові не повний проект, а частковий — 20-30%, так звану концепцію, зрозуміло, за гроші.

— Що робити, коли стався форс-мажор?

— Наприклад, ви замовили рослини, а товар прийшов не у такому, як потрібно, стані. У цій ситуації виконання деяких процесів переноситься на наступний сезон. Разом з цим проводяться інші роботи. Що стосується будівництва — тут доречний компроміс.

— Як підвищувати кваліфікацію?

— Що стосується мене, то я більше цікавлюся світовим досвідом та останніми тенденціями. Час від часу проводяться семінари чи вебінари з зарубіжними відомими ландшафтними дизайнерами.

Про такі заходи я дізнаюся через соціальну мережу Facebook, sms-повідомлення. Також організатори заходів часто безпосередньо зв’язуються з нами. І завдяки такому підходу дизайнери завжди у курсі новин та подій.

Тематичний тиждень

АТ "Ощадбанк"